10 lut

11. 02. 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  11. 02. 2024 r.
VI NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Bóg zapłać za ofiary złożone na inwestycje parafialne.
  2. Dziś przypada Światowy Dzień Chorego. Zapraszamy na wspólną modlitwę w intencji chorych koronką do Miłosierdzia Bożego dziś o godz. 15.00.
  3. Spotkanie kandydatów do bierzmowania wraz z ich rodzicami dziś po Mszy św. o godz. 10.30.
  4. Dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Chcę, bądź oczyszczony!”. Zachęcamy do podjęcia abstynencji od napojów alkoholowych w okresie Wielkiego Postu.
  5. W diecezjalnym cyklu modlitw o powołania kapłańskie zapraszamy we wtorek 13 lutego na modlitwy po Mszy porannej i po Mszy wieczornej.
  6. W tym tygodniu Środą Popielcową rozpoczynamy Okres Wielkiego Postu. Msze Św. o godz.: 700, 900 oraz o 1800. Na każdej Mszy Św. obrzęd posypania głów popiołem. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły.
  7. W Środę Popielcową odbędzie się ogólnopolska zbiórka do puszek. Środki ze zbiórki zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas Polska na pomoc humanitarną w tych rejonach Ukrainy, które najbardziej ucierpiały z powodu wojny, oraz na wsparcie uchodźców w Polsce, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji. Zachęcamy do włączenia się w pomoc. Więcej informacji na stronie caritas.pl/ukraina.
  8. Nowy cykl konferencji przedmałżeńskich rozpocznie się w przyszłą niedzielę 18 lutego o godz.19.00.
  9. Dla przypomnienia podam niektóre przepisy postne. Post ścisły – obowiązuje w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa (z wyjątkiem ryb) i ograniczeniu posiłków (spożycie w ciągu dnia jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych). Obowiązuje wszystkich pełnoletnich(18 lat) do rozpoczęcia 60 roku życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, polega na powstrzymaniu się od spożycia pokarmów mięsnych (z wyjątkiem ryb) w każdy piątek roku z wyjątkiem uroczystości. Obowiązuje wszystkich w wieku powyżej 14 roku życia do końca życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore (np. na cukrzycę) oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia). W szczególnych przypadkach, ze słusznych powodów, dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości może udzielić proboszcz własny nakładając wówczas formę zadośćuczynienia do wypełnienia przez wiernych, np. jałmużnę albo modlitwę w intencjach Kościoła.
  10. Zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach Wielkopostnych:
     Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek o godz. 1715 oraz o godz. 1900.
     Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę o godz. 1715. Za udział w tych nabożeństwach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  11. Przypominamy, że numer telefonu modlitewnego wsparcia podany jest w gablocie ogłoszeń.
  12. Z prasy katolickiej polecamy : „Niedzielę”Gościa Niedzielnego” „Magazyn Gościa Niedzielnego”.
  13. W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. +Adolfa Tadeusza Boryckiego. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.