26 lut

27. 02.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  27. 02. 2022 r.
VIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 1. Dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „ Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę ”. Zachęcamy do podjęcia abstynencji od napojów alkoholowych w okresie Wielkiego Postu.
 2. Modlitwa wstawiennicza we wtorek po Mszy św. wieczornej.
 3. W tym tygodniu Środą Popielcową rozpoczynamy Okres Wielkiego Postu. Msze Św. o godz.: 700, 900 oraz o 1800. Na każdej Mszy Św. obrzęd posypania głów popiołem.
  Po Mszy św.  o godz. 18.00 Wspólnota Odnowy w Duchu św. poprowadzi modlitwę różańcową w intencji pokoju na Ukrainie.
 4. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Na prośbę papieża Franciszka ofiarujmy post w intencji pokoju na Ukrainie.
 5. Dla przypomnienia podam niektóre przepisy postne. Post ścisły – obowiązuje w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa (z wyjątkiem ryb) i ograniczeniu posiłków (spożycie w ciągu dnia jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych). Obowiązuje wszystkich pełnoletnich(18 lat) do rozpoczęcia 60 roku życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, polega na powstrzymaniu się od spożycia pokarmów mięsnych
  (z wyjątkiem ryb) w każdy piątek roku z wyjątkiem uroczystości. Obowiązuje wszystkich w wieku powyżej 14 roku życia do końca życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore (np. na cukrzycę) oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia). W szczególnych przypadkach, ze słusznych powodów, dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości może udzielić proboszcz własny nakładając wówczas formę zadośćuczynienia do wypełnienia przez wiernych, np. jałmużnę albo modlitwę w intencjach Kościoła.
 6. Zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach Wielkopostnych:
   Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek o godz. 1715 oraz o godz. 1900.
   Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę o godz. 1700. Za udział w tych nabożeństwach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 7. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W piątek święto
  św. Kazimierza.
 8. Spotkanie Misyjnego KŻR w przyszłą niedziele po Mszy św. o godz. 8.30.
 9. Parafia św. Cyryla i Metodego w Żyrardowie zaprasza na Rekolekcje „ Po stracie Bliskiej Osoby”. Rozpoczną się w niedzielę 6 marca z naukami na wszystkich Mszach
  i kontynuowane będą przez trzy dni wieczorem. Informacja na plakacie w gablocie ogłoszeń.
 10. Spotkanie modlitewno-integracyjne Grupy czerwono-pomarańczowej Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę odbędzie się 11 marca 2022 r od godz. 17.15
  w kościele MB Pocieszenia w Żyrardowie.
 11. W imię miłości bliźniego i odpowiedzialności za drugiego człowieka zachęcamy, aby w kościele przyjmować Komunię Św. na dłoń. Przyjmujący do ust niech podchodzą do Komunii jako ostatni. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz o dezynfekcji rąk przy wejściu do świątyni. W świątyni należy zachować odpowiedni dystans.
 12. Z prasy katolickiej polecamy: „Niedzielę” oraz ”Gościa Niedzielnego”. Dla dzieci jest „Mały Gość Niedzielny”. Polecamy też gratisowy numer czasopisma „Dobre Nowiny”.
 13. Fundacja Caritas Diecezji Łowickiej zwraca się z prośbą o przekazanie
  1% podatku na rzecz Fundacji. Podobną prośbę kieruje Caritas Polska.  Więcej informacji na plakacie i ulotkach wyłożonych w świątyni.