18 lut

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 19. 02. 2023 r.
VII NIEDZIELA ZWYKŁA

 1. Dziś po Mszy Św.  zbiórka do puszek na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Bóg zapłać za okazywaną pomoc.
 2. Dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: Ku trzeźwości z Kościołem”.. Zachęcamy do podjęcia abstynencji od napojów alkoholowych w okresie Wielkiego Postu.
 3. Nowy cykl konferencji przedmałżeńskich rozpoczyna się dziś o godz.19.00.
 4. W tym tygodniu Środą Popielcową rozpoczynamy Okres Wielkiego Postu. Msze Św. o godz.: 700, 900 oraz o 1800. Na każdej Mszy Św. obrzęd posypania głów popiołem. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły.
 5. Dla przypomnienia podam niektóre przepisy postne:
  Post ścisły – obowiązuje w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa (z wyjątkiem ryb) i ograniczeniu posiłków (spożycie w ciągu dnia jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych). Obowiązuje wszystkich pełnoletnich(18 lat) do rozpoczęcia 60 roku życia.
  Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, polega na powstrzymaniu się od spożycia pokarmów mięsnych (z wyjątkiem ryb) w każdy piątek roku z wyjątkiem uroczystości. Obowiązuje wszystkich w wieku powyżej 14 roku życia do końca życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore (np. na cukrzycę) oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia). W szczególnych przypadkach, ze słusznych powodów, dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości może udzielić proboszcz własny nakładając wówczas formę zadośćuczynienia do wypełnienia przez wiernych, np. jałmużnę albo modlitwę w intencjach Kościoła.
 6. Zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach Wielkopostnych:
   Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek o godz. 1715 oraz o godz. 1900.
   Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę o godz. 1715. Za udział w tych nabożeństwach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 7. Rozpoczynamy próby chóru w ramach przygotowania śpiewów na liturgię Wielkiego Tygodnia. Zapraszamy osoby obdarzone umiejętnością śpiewu na próbę dziś ok. godz. 19.00 w sali na plebanii.
 8. W czwartek 2 marca o godz.19.00 rozpoczną się w naszej parafii Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy w Duchu Świętym – tak zwane REO. Są one szansą dla każdego, kto przeżywa tęsknotę za Bogiem, stracił sens życia lub się w nim pogubił.W związku z tym, w niedzielę poprzedzającą rekolekcje czyli 26 lutego, na wszystkich Mszach Św. homilie będzie u nas głosił ksiądz Paweł Zakrzewski z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grodzisku Maz. Usłyszymy też świadectwa osób, które podzielą się swoim doświadczeniem przemiany życia.
 9. Fundacja Caritas Diecezji Łowickiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku na rzecz Fundacji.
 10. Z prasy katolickiej polecamy : „Gościa Niedzielnego”,Niedzielę”.
 11.  W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Wandę Wojtkowską. Polecajmy ją Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek…..