23 lut

23. 02. 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE.
VII  NIEDZIELA ZWYKŁA   23. 02. 2020 r.

1. Dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach
    Zachęcamy do podjęcia abstynencji od napojów alkoholowych w okresie Wielkiego Postu.
  2. W tym tygodniu Środą Popielcową rozpoczynamy Okres Wielkiego Postu. Msze Św. o godz.: 700, 900 oraz o 1800. Na każdej Mszy Św. obrzęd posypania głów popiołem. W środę przed Mszą o godz. 1800 Nowenna do Matki Bożej.
  3. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły.
    Dla przypomnienia podam niektóre przepisy postne.
    Post ścisły – obowiązuje w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa (z wyjątkiem ryb) i ograniczeniu posiłków (spożycie w ciągu dnia jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych). Obowiązuje wszystkich pełnoletnich(18 lat) do rozpoczęcia 60 roku życia.
    Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, polega na powstrzymaniu się od spożycia pokarmów mięsnych (z wyjątkiem ryb) w każdy piątek roku   z wyjątkiem uroczystości. Obowiązuje wszystkich w wieku powyżej 14 roku życia do końca życia.
    Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore (np. na cukrzycę) oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia). W szczególnych przypadkach, ze słusznych powodów, dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości może udzielić proboszcz własny nakładając wówczas formę zadośćuczynienia do wypełnienia przez wiernych, np. jałmużnę albo modlitwę w intencjach Kościoła.
  4. Zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach Wielkopostnych:
    Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek o godz. 1715 oraz o godz. 1900.
    Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę o godz. 1700.
    Za udział w tych nabożeństwach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  5. Rozpoczynamy nowy cykl konferencji przedmałżeńskich. Pierwsze spotkanie dziś po Mszy wieczornej.
  6. W przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę przeznaczone będą na remonty i budowę kościołów w naszej diecezji.
  7. Dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Św. zapraszamy na Mszę św. w przyszła niedzielę na godz. 16.00.
  8. Fundacja Caritas Diecezji Łowickiej prosi o przekazanie 1% podatku dochodowego. Ulotki na stoisku.
  9. Z prasy katolickiej do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny.
  10. W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Waldemara Kucharskiego. Polecajmy go Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…