14 mar

15. 03. 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE.
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU   15. 03. 2020 r.

 1. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie zwracam się do Was z gorącą prośbą o uszanowanie oraz przestrzeganie wszelkich zaleceń i ograniczeń, które mają nam pomóc w walce z epidemią spowodowaną koronawirusem.
  Ten czas wielkiej próby przypadł akurat w okresie Wielkiego Postu, który dla osób wierzących jest czasem umartwienia, oczyszczenia i nawrócenia. Jest czasem kiedy szczególnie staramy się kierować w życiu miłosierdziem i miłością bliźniego. W tym duchu powinniśmy przeżywać nadchodzące dni.
  Jako wierzący powinniśmy być posłuszni naszym Pasterzom – Księżom Biskupom. Dlatego korzystajmy z udzielonej przez nich dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. We mszy sprawowanej w kościele może uczestniczyć tylko do 50 osób. Pierwszeństwo będą tu miały osoby, które daną intencję zamówiły oraz ich bliscy. Dlatego pozostańcie w domach i tam módlcie się żarliwe. Możecie uczestniczyć we Mszy św. transmitowanej przez radio, telewizję lub online. Uczestnicząc we Mszy św. za pośrednictwem mediów możemy przyjąć Komunię Św. duchowo. Msza św. z naszego kościoła będzie transmitowana w niedzielę o godz. 12.00 na stronie https://www.facebook.com/ParafiaJaktorow/
  Niech nasze domy staną się teraz miejscem szczególnego uwielbienia Boga, który jest Bogiem Miłości i Miłosierdzia. My zaś zostaliśmy stworzeni na Jego podobieństwo.
  W naszym postępowaniu powinniśmy się zatem kierować przykazaniem miłości. Nikt kto kocha bliźniego nie będzie go narażał na chorobę czy nawet utratę życia. Dlatego w imię troski i odpowiedzialności za drugiego człowieka powinniśmy przyjmować Komunię Św. na rękę, a nie do ust. Stanowczo do tego namawiam.
  Zatroszczmy się też o osoby chore i starsze z naszego otoczenia, aby nikt w tym czasie nie został bez pomocy. Osoby potrzebujące wsparcia mogą zatelefonować na parafię. Bądźmy roztropni i miłosierni. Powierzajmy się Bogu i módlmy się o zatrzymanie epidemii, abyśmy po ustąpieniu zagrożenia mogli spotkać się na wspólnej modlitwie w świątyni. W naszym kościele księża (bez udziału wiernych) będą o to modlić codziennie o godz. 20.30 odmawiając różaniec. Zachęcamy, abyście w domach trwali na modlitewnej łączności z nami.
 2. Ze spowiedzi możemy korzystać w ciągu tygodnia rano od godz. 6.45, wieczorem  od godz. 17.30.
 3. Jeśli ktoś chce w domu skorzystać z posługi sakramentalnej szafarza lub kapłana prosimy o zgłoszenia telefoniczne.
 4. Odwołujemy Rekolekcje Wielkopostne. Msze św. wieczorne w poniedziałek, wtorek i środę będą odprawiane o godz. 18.00. Nie będzie Mszy o godz. 9.00. Zamówione intencje mszalne w tych dniach zostały przeniesione. Proszę o sprawdzenie w gablocie ogłoszeń.
 5. Tradycyjne nabożeństwa Wielkopostne będą w naszej świątyni odprawiane, ale ze względu na ograniczenia dotyczące liczby uczestników,  zachęcamy aby odprawiać je w  domach. Teksty możemy znaleźć w książeczkach do nabożeństwa.
 6. Próby chóru parafialnego przygotowujące do Triduum Paschalnego zostają zawieszone do odwołania.
 7. Z prasy katolickiej do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny.
 8. Na prośbę policji informuję, że znów pojawiły się próby oszustwa „na wnuczka” „na policjanta” czy też oferty leków na koronawirusa. Prosimy ostrzec przed oszustwami osoby starsze.
 9. W tradycji naszego narodu jest, że w przypadkach różnych zagrożeń śpiewamy Suplikacje. Z wiarą i ufnością zawierzmy Bogu bezpieczeństwo naszych rodzin wspólnym śpiewem suplikacji.
 10. Zachęcam do przeczytania:

  komunikat i dekret Biskupa Ordynariusza Andrzeja F. Dziuby
  https://diecezja.lowicz.pl/komunikat-biskupa-lowickiego-w-zwiazku-wprowadzeniem-stanu-zagrozenia-epidemicznego/

  https://diecezja.lowicz.pl/dekret-biskupa-lowickiego-w-zwiazku-z-zagrozeniem-koronawirusem/

  list pasterski Arcybiskupa Grzegorza Rysia
  https://www.archidiecezja.lodz.pl/2020/03/list-arcybiskupa-metropolity-lodzkiego-2/

  komunikat Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego
  https://episkopat.pl/przewodniczacy-episkopatu-stosujmy-sie-rozporzadzenia-organow-panstwowych-by-na-mszy-sw-w-kosciolach-przebywalo-do-50-osob/