13 lut

14. 02. 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  14.02. 2021 r.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Bóg zapłać za ofiary składane na cele inwestycyjne.
  2. Dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Trzeźwością pokonywać kryzys”. Zachęcamy do podjęcia abstynencji od napojów alkoholowych w okresie Wielkiego Postu.
  3. W tym tygodniu Środą Popielcową rozpoczynamy Okres Wielkiego Postu. Msze Św. o godz.: 700, 900 oraz o 1800. Na każdej Mszy Św. obrzęd posypania głów popiołem. W środę przed Mszą o godz. 1800 Nowenna do Matki Bożej.
  4. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Dla przypomnienia podam niektóre przepisy postne.

Post ścisły – obowiązuje w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa (z wyjątkiem ryb) i ograniczeniu posiłków (spożycie w ciągu dnia jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych). Obowiązuje wszystkich pełnoletnich(18 lat) do rozpoczęcia 60 roku życia.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, polega na powstrzymaniu się od spożycia pokarmów mięsnych (z wyjątkiem ryb) w każdy piątek roku
z wyjątkiem uroczystości. Obowiązuje wszystkich w wieku powyżej 14 roku życia do końca życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore (np. na cukrzycę) oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia). W szczególnych przypadkach, ze słusznych powodów, dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości może udzielić proboszcz własny nakładając wówczas formę zadośćuczynienia do wypełnienia przez wiernych, np. jałmużnę albo modlitwę w intencjach Kościoła.

5. Zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach Wielkopostnych:
  Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek o godz. 1715 oraz o godz. 1900.
  Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę o godz. 1700. Za udział w tych nabożeństwach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

6. Ze względu na ograniczenia liczby osób w świątyni w dalszym ciągu będziemy w niedzielę sprawować Mszę o godz. 7.00 oraz transmitować Mszę św. z naszego kościoła o godz. 12.00 na: Facebooku  i You Tube

Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa na terenie świątyni.
W imię miłości bliźniego i odpowiedzialności za drugiego człowieka zachęcamy, aby w kościele przyjmować Komunię Św. na rękę, a nie do ust.
Przyjmujący do ust niech podchodzą do Komunii jako ostatni.

7. Z prasy katolickiej polecamy: „Niedzielę” i „Gościa Niedzielnego” jest też „Mały Gość Niedzielny” dla dzieci.

8. Fundacja „Caritas” zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego. Na stronie Fundacji znajduje się darmowy program rozliczenia podatku. Broszury z informacją na stoliku z gazetami.

9. W minionym tygodniu pożegnaliśmy w parafii śp.  +Jana-Stanisława Wierzbickiego. Polecamy go miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek